Güzellik Uğruna Yaptırılan Protez Tırnaklar

27.03.2023
271
Güzellik Uğruna Yaptırılan Protez Tırnaklar

Kadınlar hayatlarında her zaman daha güzel görünmek için çeşitli yolları dener. Bu yollardan biri de bakımlı el ve tırnaklara sahip olabilmek adına yapılan protez tırnaklardır. Kişinin orijinal tırnağından görünüş olarak daha hoş ve estetik duran protezler, aslında göründüğü kadar masum değil. Nedenlerini ise hep birlikte inceleyelim…

Protez Tırnak Asıl Tırnağın Yatağına Zarar Veriyor

Son zamanların modası olan protez tırnak yaptırmak, tırnak yatağına ciddi zararlar veriyor. Normalde basit bir manikür ya da pedikür bile tırnağın deri ile birleştiği alanların koparılmasıyla yapıldığı için enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktadır. Dermatoloji uzmanları pedikür ve manikür işlemlerinin doğal oluşumlardan kütiküllerin yapısına zarar verdiğini söylemekte ve yapılmasını önermemektedir. Protez tırnaklar kaldırıldığında tırnak yatağı ve plaklarında soyulmalara yol açar. Lunula yapısı bozulur ve bu hasarlanma çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. El, ağız, tırnak yatağı gibi vücudun çeşitli yerlerinden giren enfeksiyona sebep olan mikroorganizmalar bazı durumlarda antibiyotik, antiviral ya da antifungal tedavileri gerektirebilir.

Protez Tırnak Modası

Protez tırnak rüzgarı özellikle son zamanlarda hızla artış gösteren nail art modasıyla epey bir ilgi görmeye başladı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkenin hemen her köşe başına nail art bakım merkezleri açıldı. İnsanlar buralarda hijyen koşullarının aslında pek de iyi olmadığı alanlarda tırnaklarını yaptırıyor. Manikür ya da pedikür işlemleri için tek kullanımlık malzemeleri tüketen mağaza sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Herkesin eli ve ayağında kullanılan malzemeler çoğunlukla sterilize edilmeden sıcak suda yıkanarak yenilendiği sanılıyor. Aslında durum bu şekilde değil maalesef sevgili hanımlar. Sterilizasyon yöntemleri en basit haliyle otoklavlarda yapılmalıdır. Sıcaklığı 100 dereceyi geçmiş kaynar suda malzemelerin yıkanması steril edilmesi açısından yeterli değildir. Özellikle Covid-19 pandemisi gibi salgın hastalıkların hızla yayılabildiği bu dönemlerde kişisel bakımların ortak malzemelerle yapılması sağlık açısından risklidir. Temasla bulaşan hastalıklar ortak kişisel bakım malzemelerinden sıkça başka insanlara geçebilir. Toplum sağlığı açısından bu durum oldukça risklidir.

Protez Tırnak Yaptıralım mı?

Sağlığa olan zararlarını anlattıktan sonra protez tırnak yaptırmakta kararlı olan kadınlar için tavsiyemiz uzun süre protezleri kullanmamalarıdır. Bir kez yapıldıktan sonra ikinci protez tırnak işlemi için en az bir yıl tırnak yatağının dinlenmesi ve protezin yenilenmemesi gerekir. Demir eksikliği anemisi olan ve kaşık tırnak görünümüne sahip hanımların protez tırnak dünyalarına kesinlikle girmemesini öneriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba. Ben Bilge. Kadınlar hakkında daha çok yemek, sağlık güzellik konuları üzerine bloglar yazıyorum. Umarım yazılarım anlaşılır ve aydınlatıcı olmuştur. Kendi düşüncelerinizide yorum olarak belirtmekten çekinmeyin.Teşekkürler!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.