Kadınlarda Saç Dökülmeleri Nasıl Önlenir?

29.03.2023
131
Kadınlarda Saç Dökülmeleri Nasıl Önlenir?

Kadınlar erkeklere göre hormonal olarak daha agresif insanlardır. Dalgalanmalar çok fazla olur ve bu da onların tüylenmede ya da saç dökülmelerinde artış yaşamalarına davetiye çıkarır. Bazen hormonal, bazen genetik bazen de kendi elimizde olan etkenler nedeniyle saçlarımızda dökülmeleri görebiliyoruz. Hepsini sırayla açıklayacağız. Bakalım saç dökülmesini nasıl engelleyebiliriz?

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapabilirim?

Öncelikle saçlarının döküldüğünü hissediyorsun ve bunun için herhangi bir uzman doktora muayene olmadın. Peki bu aşamada elinden ne gelebilir? Yani saç dökülmelerini azaltmak için neler yapabilirsin? Aşağıda sıraladık. İnceleyebilirsin;

  • Duştan sonra saç havlusu ile agresif bir kurulama yapma.
  • Duş esnasında saçlarını ıslatmadan önce tara. Çünkü ıslak saç dipleri kopmaya ve dökülmeye daha müsaittir.
  • Saçlarını sert saç fırçaları ile değil daha yumuşak taraklar kullanarak tara.
  • Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı kurutmadan etrafına havlu vs dolamayın. Saç tokası ile ıslak saçlarınızı bağlamayın.
  • Islak saçlar diplerinden kopmaya ve dökülmeye daha duyarlıdır. Bu nedenle ıslak saçları ya hemen kurutmalı ya da kendi halinde kurumaya bırakmalıyız.
  • Saçlara mümkün olduğu kadar az fön çekme ya da boyatma gibi işlemler uygulayın.

Hormonal Nedenlerle Saç Dökülmelerini Nasıl Engellerim?

Bunun için öncelikle endokrinoloji bölümüne muayene olmalısın ve hekimin senden istediği testleri yaptırdıktan sonra hormonal hastalıklarını öğrenmelisin. Bunlar açığa çıktıktan sonra hekim sana bir tedavi planı uygulayacaktır. İlaçlarını ve kullanman gereken diğer takviyeleri mutlaka her gün düzenli olarak almalısın. Hormonal hastalıkların tedavisi sıklıkla dışardan eksik olan hormonu replase etmektir. Bir süre sonra hastalığın tedavisi sağlanır ve saçlarınız yeniden eskisi gibi gür bir şekilde çıkmaya başlar.

Genetik Kaynaklı Saç Dökülmelerini Nasıl Engellerim?

Genetik kaynaklı saç dökülmeleri önlenebilir bir durum değildir. Çünkü atalardan gen aktarımı nedeniyle saçlarda eksiklik ya da kayıp yaşanır. Bunun için gen transplantasyonu ya da mutasyonu gerekir. Maalesef ikisi de yapılabilir düzeyde değildir. Tek çözüm yolu saç ekimi yaptırmaktır. Özellikle erkek tipi saç kayıplarında hanımların alın kenarları epey dökülmektedir. Bu tipe mezoterapi yaptırmak fayda vermeyecektir. Bu nedenle direkt olarak saç ektirmeni tavsiye ediyoruz. Ancak saç ekimi yapıldıktan sonra da bakımını iyi yapmalısın ki kıl kökleri kısa sürede dökülmesin.

YAZAR BİLGİSİ
Merhaba. Ben Bilge. Kadınlar hakkında daha çok yemek, sağlık güzellik konuları üzerine bloglar yazıyorum. Umarım yazılarım anlaşılır ve aydınlatıcı olmuştur. Kendi düşüncelerinizide yorum olarak belirtmekten çekinmeyin.Teşekkürler!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.